Volba současného portugalského premiéra José Manuela Durao Barrosa (48) příštím prezidentem Evropské komise vypadá jako dobré rozhodnutí. Barroso je zástupcem menší země a navíc politik, který přichází z vrcholné funkce, v plné tvůrčí síle. V Portugalsku rozjel velké škrty ve státním rozpočtu a stejně odhodlaně se pustil i do privatizace. Ke všemu tento někdejší mladický levičák vyznávající maoismus dnes svou politiku staví na dobrých vztazích se Spojenými státy. Je tedy obhájcem přesně toho, co Unie potřebuje. Přesto se o něm vede zajímavá diskuse.

Pro jedny je výběr portugalského premiéra důkazem nesmyslnosti „euroskeptických“ obav, že velké státy válcují ty malé. Ti druzí ve volbě vidí opak: Barroso je prý jen nastrčená figurka Německa a Francie. Týdeník The Economist nabízí šalamounské rozřešení tohoto sporu. Stačí si počkat na to, zda bude nový šéf komise prosazovat pro Němce post komisaře pro ekonomické reformy a pro Francouze místo komisaře pro hospodářskou soutěž. To má být totiž onen zákulisní obchod mezi Barrosem a Francií s Německem. Britský list připomíná, že pokud se tak stane, je to špatná zpráva. Ale nejen proto, že by to znamenalo důkaz, že Barroso jde „velmocím“ na ruku, nýbrž především proto, že Francie a Německo jsou zastánci spíše pomalejších reforem. Zatím ale stále můžeme věřit, že Barroso zůstane věrný svému reformnímu přesvědčení. Ostatně v jeho zemi a za jeho pomoci přijaly před čtyřmi lety evropské špičky tzv.…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2077

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte