Ve sněmovně to jen jiskřilo silnými slovy: vláda podle opozice „zaprodává zemi“ cizím mocnostem, opozice zase podle vlády v zahraničí „udává a bonzuje“. Důvod této roztržky? Český postoj k evropské ústavě. Občanským demokratům se nelíbí, že vláda prosadila své „zaprodávací“ návrhy nejtěsnější možnou většinou, a premiéra v otevřeném listě varovali, že až se ujmou moci oni, zahraniční politiku povedou zcela jinak. Podle ODS je navíc vláda příliš oslabena, když „v právě proběhlých volbách utrpěla drtivou porážku“. Největší rozruch ovšem vyvolal závěr dopisu: stojí v něm, že ho Mirek Topolánek zasílá na vědomí i všem členským vládám EU. Proto koalice reagovala řečmi o „udávání“ a poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský dokonce použil srovnání s dopisem českých zrádců z roku 1968 do Moskvy.

Silná slova jsou zbytečná. Akce ODS není žádná zrada, ale prostá hloupost a způsobí ostudu hlavně jí samotné. Jakou reakci „z Evropy“ si vlastně ODS představovala? Že bude Špidlova vláda vyloučena od jednacího stolu v Bruselu? To asi těžko, když drtivá většina z čtyřiadvaceti ostatních vlád EU prohrála volby také. A interpretovat výsledek jako zamítavé referendum o ústavě je nesmysl – ústava EU byla zjevně to poslední, co voliče zajímalo. Dopis lze vysvětlit jen tím, že Mirek Topolánek byl tak opojen svým prvním volebním úspěchem, že ho nutně musel rozhlásit do světa.

A jedna připomínka z nedávné historie. V…

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2109

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte