Tramvají to tam z centra trvá slabou čtvrthodinku. Kolem refýže uprostřed dlouhého mostu se valí kolony vozidel a výhled na betonové krychle obřích skladů rozhodně neláká k procházce. Když ale z mostu sestoupíme na ostrov, mineme parkoviště a kostrbatou cestou mezi vysokými ploty pronikneme za tuhou krustu industriální architektury, ocitneme se v úplně jiných časech. Ten zázračný mikrosvět jsme s přáteli objevili asi před čtyřmi lety, lokalitu však neprozradím, abych jí neuškodil.

Za velké krize před víc než sedmdesáti lety vznikla na ostrově nouzová kolonie. Ti nejchudší spali pod oblouky mostu, kdo se trochu vzmohl, postavil si z toho, co kde našel, boudu. Solidnější výstavba tu nebyla povolována ani později kvůli častým záplavám. Za socialismu přejmenovali nouzovou kolonii na zahrádkářskou, ale jinak se tu nic moc nezměnilo. Chajdy, které opakovaně brala velká voda, vyrostly vždy znovu z rozbahněné půdy, jako by do ní byly už navěky zasety. Během desítek let vytvořil zdejší lid zvláštní společenství. Nezasvěcenému pozorovateli by se dnes mohlo jevit jako pozůstatek autochtonního praobyvatelstva z doby kamenné, jenž se v ostrovním ústraní dokázal postupně a po svém sžít s přivandrovalými národy, civilizačními změnami a nakonec i s velkoměstem za humny. Zvyklosti domorodců se daly nejlépe studovat v prkenné hospůdce u zapleveleného plácku na nohejbal, vynalézavě zflikované nouzovce hrozící zhroucením jistě už za protektorátu.

Po velké povodni jsme na ostrov…

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte