mobrazek_1114.gif
mobrazek_1114.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1114.jpeg
Fotografie: Livingstone Londýňanům pomohl. Foto: Getty Images • Autor: Respekt

Ken Livingstone, jehož obyvatelé britské metropole předminulý týden zvolili do druhého funkčního období starosty, si může být jistý jednou věcí. Z téměř sedmi set tisíc hlasů, které 10. června získal, bylo asi jen málo těch, které do urny vhodili řidiči terénních limuzín s náhonem na všechna čtyři kola. Jen několik dnů před volbami je Livingstone nazval „úplnými idioty“. Prý nemají v Londýně co dělat: se svými auty v úzkých ulicích jen překážejí a nadměrně znečišťují ovzduší. O Livingstonovi tato historka vypovídá mnohé, a přesto měla pramalý vliv na výsledek voleb.

Blair se omluvil

Rudý Ken, jak se mu pro jeho politickou orientaci dodnes v britských novinách přezdívá, patří mezi nejspornější postavy současné ostrovní politiky. Jeho útoky na establishment, k nimž vyráží z nejlevicovějšího kouta labouristického tábora, zahrnují výroky typu „Saúdskoarabská královská rodina by měla být veřejně pověšena“ nebo „George W. Bush je válečný zločinec“.

Když v 80. letech provedl v Londýně jeden menší politický puč a zmocnil se vedení londýnského magistrátu – tehdy ještě neexistovala funkce starosty –, nechal na střechu budovy umístit světelnou tabuli. Ta přes Temži připomínala parlamentu ovládanému konzervativci premiérky Margaret Thatcherové, kolik lidí její politika každý den připravila o práci.

Avšak ani jeho nástup do křesla…

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte