mobrazek_1116.gif
mobrazek_1116.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1116.jpeg
Fotografie: Jacek Kuroň. Foto: archiv • Autor: Respekt

Když minulý čtvrtek agentury oznámily, že v 70 letech zemřel po vleklé plicní nemoci Jacek Kuroň, nazvaly ho stručně: jeden z vůdců polského disentu a oblíbený politik. Obojí je pravda, zároveň je však z polských reakcí patrné, že tak krátké přívlastky na Kuroně nestačí. Lech Walęsa mluví o „idealistovi se ctí a hlubokým smyslem pro spravedlnost“, prezident Aleksander Kwaśniewski o „člověku, v němž nebyla nenávist“, konzervativci mu skládají poklonu jako hrdinovi disentu a později čestnému ideovému soupeři, premiér Marek Belka ho nazval „svědomím polské politiky“.

Kuroň pocházel z polsko-ukrajinské rodiny ze Lvova. Hluboce přesvědčeným socialistou byl už jeho děd, revolucionář a povstalec, takže vnuk Jacek vstoupil na škole ke komunistům. Už ve třiceti způsobil poprask: na jaře 1965 dva mladí asistenti historie na Varšavské univerzitě, Kuroň a Karol Modzelewski, napsali otevřený dopis členům strany, v němž označili partajní byrokracii řízenou z Kremlu za novou „vykořisťovatelskou třídu“, která zradila levicové ideje. „Než bychom politikařili, zdálo se nám lepší ,padnout s rozvinutými prapory‘. Aby potomci věděli, že se aspoň někdo bouřil,“ vzpomínal Kuroň. Dostal tři roky, jeho přítel tři a půl.

Když vláda zdražila potraviny a v Polsku propukla vlna stávek, Kuroň byl mezi 14 známými osobnostmi, jež v roce 1976 založily Výbor na…

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte