mobrazek_1135.gif
mobrazek_1135.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1135.jpeg
Fotografie: Lisette Nigotová. Foto: archiv • Autor: Respekt

V Sydney minulý týden probíhal pravidelný filmový festival a opět se potvrdilo, že v současné kinematografii posilují svou pozici dokumenty. Ten nejkontroverznější představila na přehlídce mladá režisérka Janine Hoskingová: její film Mademoiselle and the Doctor (Slečna a doktor) totiž takřka v přímém přenosu pojednával o eutanazii.

Sluší se zaplašit obavy úzkostnějších diváků: onu chvíli, kdy ze světa vlastním rozhodnutím sejde 79letá Australanka z Perthu Lisette Nigotová, na plátně neuvidí. Filmařka však s touto dámou strávila poslední tři týdny života, naslouchala jejím vzpomínkám, nechala si vysvětlovat zamýšlený krok a sledovala přípravy na smrt. Slečnu Nigotovou k rozhodnutí zemřít nepřiměla nevyléčitelná nemoc v terminálním stadiu nebo neustupující těžké deprese – tedy okolnosti, které podle zastánců eutanazie ospravedlňují dobrovolný skon –, její případ je vysoce kontroverzní právě proto, že stará dáma byla zdravá jak řípa. „Vždycky jsem se snažila dosáhnout vysoké kvality života,“ objasňuje ve filmu svůj záměr nedožít se osmdesátky, „teď chci vysokou kvalitu umírání.“ Dodává, že to hezké už zažila a nyní by se vše už pouze zhoršovalo. Režisérka Hoskingová při premiéře svého filmu řekla, že osobnost Lisette Nigotové ji zcela uhranula. „Bylo extrémně smutné s ní tím vším procházet, ale nikdy bych jí neupřela právo to udělat,“ dodala.

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1547

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte