0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika12. 6. 20045 minut

Reaganomika bez pověr a iluzí

S nástupem Ronalda Reagana začala nová éra americké ekonomické historie – alespoň se to tak říká v ekonomických učebnicích. Co však je na tomto tvrzení pravdy? Tak asi polovina, jako vždy.

Experimentujte, Volckere

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Hospodářská politika Reaganovy administrativy, která byla nazývána reaganomika, je v učebnicích shrnována zhruba následovně: 1) restriktivní monetární politika, 2) pokles daní, 3) snaha po vyrovnaném rozpočtu a 4) omezování vládních regulací. Nicméně to je spíše popis ex post. K záměrům jeho vlády má takové schéma poměrně daleko.

Restriktivní monetární politika byla zahájena dávno před nástupem Reagana do čela státu a měla souvislost spíš s vítězstvím monetaristů na kolbišti idejí nad keynesiány. V roce 1979 jmenoval prezident Carter předsedou Federálního rezervního systému neboli Fedu (americké centrální banky) Paula Volckera, který zahájil „monetaristický experiment“, neboli snahu řídit výlučně množství peněz v ekonomice bez ohledu na vývoj úrokových sazeb s cílem snížit tehdy vysokou inflaci (činila zhruba 14 %). Monetární restrikce přinesla své ovoce a inflace se během několika let snížila na necelá 4 %. Nicméně tato politika Fedu by existovala v podstatě za jakéhokoli prezidenta, byť Reaganovi se zcela jistě líbila. Právě Reagan také jmenoval v srpnu 1987 do čela Fedu svého ekonomického poradce Alana Greenspana, který dodnes americkou centrální banku řídí. Mimochodem, čistý monetaristický experiment byl…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc