0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře29. 5. 20045 minut

Jed podávaný po kapkách

Všechno kolem toho obchodu podivně páchne, a přesto se jeho schválení nezadržitelně blíží. Tento týden má vláda rozhodnout o pronájmu čtrnácti stíhaček gripen od Švédska. Přesně řečeno, projedná „Memorandum o porozumění mezi Českou republikou a Švédskem“, po němž už nebude smlouvě stát nic v cestě. Ze všech dostupných a vládou nevyvracených informací plyne, že by to byl špatný a krajně nevýhodný obchod. Musel by se však stát vyložený zázrak, aby neprošel.

Fotografie: Kolik Američanů jste sundal, veliteli? Foto: Katsuhiko Tokunaga / Gripen • Autor: Respekt
Fotografie: Kolik Američanů jste sundal, veliteli? Foto: Katsuhiko Tokunaga / Gripen • Autor: Respekt

Všechno kolem toho obchodu podivně páchne, a přesto se jeho schválení nezadržitelně blíží. Tento týden má vláda rozhodnout o pronájmu čtrnácti stíhaček gripen od Švédska. Přesně řečeno, projedná „Memorandum o porozumění mezi Českou republikou a Švédskem“, po němž už nebude smlouvě stát nic v cestě. Ze všech dostupných a vládou nevyvracených informací plyne, že by to byl špatný a krajně nevýhodný obchod. Musel by se však stát vyložený zázrak, aby neprošel.

Reklama

Kdo by se vzpíral

Proti obchodu stojí nejméně tři vážné argumenty:

1. Gripeny jsou dražší než konkurenční F-16.

2. Nejsou použitelné v NATO, protože nerozliší spojenecké stroje od cizích.

3. Ani uchazeči, ani veřejnost se dodnes nedozvěděli, proč vlastně nabídka Švédska vyhrála. Zato předseda výběrové komise pak nastoupil do firmy, která bude dovážet gripeny i náhradní díly.

Příznivcům gripenů se po čtyřleté kampani podařilo tak utahat, unavit a uvláčet kritiky, že přes všechny námitky se obchod posouvá stále blíž ke schválení. Deník Právo v pátek napsal, že unionističtí ministři by ještě mohli vrátit do hry americké F-16, a proto prý jednání kabinetu „neproběhne hladce“. Ale proběhne. Nic nenasvědčuje tomu, že by se většina vlády nákupu nějak zvlášť vzpírala.

Sociální demokracie hlasovala v Poslanecké sněmovně pro pořízení gripenů už za Zemana a žádný člen vlády za ČSSD ani…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc