mobrazek_902.gif
mobrazek_902.gif • Autor: Respekt

vobrazek_902.jpeg
Fotografie: Foto FSA • Autor: Respekt

V Evropské unii vypukl spor o implementaci zatím jen navrhované evropské ústavy. Ve čtvrtek, na své pařížské schůzce, Jacques Chirac a Gerhard Schröder – v podání listu The Financial Times – pohrozili Velké Británii, že pokud Londýn neschválí do dvou let euroústavu, navrhnou vyloučení této země z EU. Zmíněná výhrůžka měla být vyvolána tím, že Tony Blair trvá na britském schválení ústavy v referendu, jehož úspěch je ovšem považován za málo pravděpodobný. V úterý Velká Británie formulovala své výhrady proti některým bodům návrhu euroústavy. Analýza ministra financí Gordona Browna dokládá, že pouze v oblasti daní budou Britové požadovat 25 změn. Britové jsou citliví na to, že unijní právo by mohlo zasahovat do tak svébytně britských – či obecně národních – oblastí, jako jsou daně, sociální zabezpečení, obranná a zahraniční politika. Blair sice argumentoval tím, že je v zájmu Británie být v centru evropského rozhodování, a nikoli mimo ně, ale to na očekávaném výsledku britského referenda o euroústavě mnoho nemění.

Co se týče oné výhrůžky vyloučením, zatím není jasné, v jakém případě by se mohla uplatnit a jak by ji bylo možné realizovat. Představitelé Londýna trvají na tom, že euroústava začne platit tehdy, pokud ji schválí všechny členské země. Chirac a Schröder však hrozí deklarací, která by prosadila, že k implementaci ústavy stačí, pokud ji schválí parlamenty či…

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte