mobrazek_891.gif
mobrazek_891.gif • Autor: Respekt

vobrazek_891.jpeg
Fotografie: Starosta Sušický: O petici nevím. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Pro několik tisícovek lidí těsně za západním okrajem Prahy je to dobrá zpráva, pro několik desítek majitelů polí, kteří je chtěli se ziskem prodat, zase malá tragédie: středočeský krajský úřad definitivně zhatil výstavbu obří skládky, kterou mezi obcemi Zbuzany a Ořech na okraji Českého krasu chtěla vybudovat italská firma Ecodeco.

Celý příběh začal před devíti lety: tehdy se čtyři desítky majitelů polí v katastru Zbuzan spojily a začaly hledat kupce na svůj zhruba třicetihektarový pozemek, na němž je ložisko štěrkopísku. „Naše představa byla nechat ho vytěžit, díry zavézt stavebním odpadem a vysadit les,“ popisuje jeden z majitelů pozemků, kladenský podnikatel Jaroslav Poláček. Na zbuzanské radnici se míjeli zprostředkovatelé, až jeden z nich přivedl italskou firmu Ecodeco. Zpočátku to vypadalo nadějně: zastupitelstvo změnilo územní plán, aby jejich záměr mohl vyjít, a majitelům polí se dokonce podařilo vyšroubovat cenu z původně nabízených 50 korun za metr čtvereční na zhruba pětinásobek. Mělo to ovšem háček. Italové neměli zájem ani tak o těžbu, jako hlavně o to postavit u Zbuzan obří skládku, na niž by každých patnáct minut přijížděl náklaďák s odpady, včetně nebezpečných. Většina obyvatel i okolních obcí se postavila proti a založila dokonce sdružení Karlštejnská cesta. Názor změnili i někteří z majitelů pozemků. „Za tu cenu, že tady vyroste dvanáct metrů vysoká halda odpadů…

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte