mobrazek_81.jpeg
mobrazek_81.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_81.jpeg
Fotografie: Foto Gunter Bartoš • Autor: Respekt

Přejete si zopakovat Silvestr? Pokud ano, pak doporučujeme divadelní představení Speedrun (Sprint) mladé skotské dramatičky Isabely Wrightové, které má ve čtvrtek 8. 1. premiéru v pražském Divadle v Celetné. Představení situované do jednoho z barů v Glasgow je vlastně jakýmsi triphopovým melodramem. Tu a tam se dokonce blíží komorní opeře. Ovšem místo zpěvu se árie rapují nebo prostě jen tak mluveně chrlí do elektronické taneční hudby, jejímž základem jsou styly breakbeat a triphop, a operní sbor představuje pouze jeden člověk.

Hra je prakticky záznamem průběhu silvestrovské noci, tak jak ji dnes prožívají mladí lidé ve velkých městech – s pomocí alkoholu v nějakém hudebním baru. Přelom roku se stává dlouho očekávaným rituálem, na jehož vrcholu však mnohdy čeká prázdnota s energetickým nápojem a cigaretou v ruce. Kromě zrcadlení absurdního sprintu na „vrchol“ roku se Isabela Wrightová ve své hře zabývá údajnou neschopností mladých lidí dávat najevo své pocity. To je podle ní nesmysl, což dokazuje v oblasti sociální kritiky hiphopová scéna a v oblasti jemnějších vnitřních vztahů mezi lidmi právě triphop.

Speedrun připravil v rámci divadelního spolku Kašpar mladý tým v čele se čtyřiadvacetiletým režisérem Filipem Nuckollsem. Text hry je mírně upraven pro potřeby českého prostředí (mladí nenadávají na skotskou vládu, ale spíše na Evropskou unii). Celé představení je…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte