Investujte více do vzdělání a neprojídejte vlastní budoucnost, zaznívá z úst ekonomů, kteří nahlédnou do českého státního rozpočtu. Že ekonomický růst souvisí se vzděláním populace, je známý fakt. Zkušenosti z obou stran Atlantiku ukazují, jak důležitou roli tu hrají také soukromé investice, a ne jen peníze státu. Za oceánem jich je dost, v Evropě málo. Hned jeden z důvodů, proč nový kontinent tomu starému v mnoha oborech utíká.

Google ještě neexistoval

Odliv mozků ze zemí třetího světa do Spojených států není novým jevem. Talentovaní Číňani, Indové, Latinoameričané a další se snaží dostat na prestižní univerzity v USA, kde zpravidla zůstávají i po dokončení studií a stávají se součástí tamního akademického světa. Podobný únik intelektuálních kapacit zažívá už i Evropa. Důvod je jednoduchý: peníze. Evropa, přesněji řečeno EU, sice stejně jako Spojené státy vydává na vzdělání z veřejných prostředků v průměru zhruba 5 % HDP, Američané však do něj investují dalších 1,6 % HDP ze soukromých zdrojů, zatímco Evropa jen 0,6 %. Tento rozdíl je obzvlášť patrný ve vysokém školství: náklady na jednoho univerzitního studenta v USA jsou více než dvojnásobné ve srovnání s Unií.

Rozdíly jsou zřejmé i ve vědě a výzkumu, kam Evropská unie investuje 1,9 % HDP, zatímco Spojené státy 2,7 % HDP. A navíc tu je americký finanční systém. Ačkoli burza cenných papírů a věda se zdají být zcela odlišnými světy, není tomu tak. Přesněji řečeno ne v Americe. Tamní akciový…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte