Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Pozor, přichází obecní blaho

Ten unikát se nachází osm kilometrů severozápadně od Českého Krumlova. Někomu by se sice mohlo zdát, že jde o obyčejný park s chátrajícím zámkem a několika starými fontánami, zkrátka nic extra, avšak zdání klame. Červený Dvůr je areál plný jedinečných památek, který svým dávným anglickým stylem nemá v Evropě obdoby a je na kontinentě posledním svého druhu. Během své dlouhé historie čelil mnohým katastrofám – povodněmi počínaje a bolševickým hospodařením konče. Nyní, když už by po všech těch nepříjemnostech měl čekat jen na potřebnou rekonstrukci a vstup mezi evropské skvosty, narazil na osudovou překážku: vzbudil zájem skupiny mocných a bohatých domorodců. Ti by mu teď rádi dali praktičtější tvář, zavřeli ho pro veřejnost a přebudovali jej – na golfové hřiště.

Zdevastovaný objekt

Areál Červeného Dvora měl i se svým barokním, čtyři sta let starým zámkem nejednou na kahánku. Nejblíž konci se naklonil v 60. letech minulého století, kdy jej komunističtí pohlaváři chtěli zbořit. Od jisté zkázy ale Dvůr zachránila skupinka lékařů, kteří v zámku v roce 1966 navrhli zřídit psychiatrickou léčebnu. Ta je tu dodnes a park slouží jako součást pracovní terapie, takže pacienti se každý den bezplatně věnují jeho údržbě. Od prosince 2003 je park otevřen i široké veřejnosti.

Zdánlivě idylická situace má však jeden háček. Výdaje spojené s údržbou celého areálu a nutné investice do oprav jsou tak vysoké, že je léčebna sama nemůže zaplatit. Stát…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v02.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.