mobrazek_54.jpeg
mobrazek_54.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_54.jpeg
Fotografie: Ondřej Cakl býval hlavně tam, kde chyběla policie. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Urostlý mládenec bije někde na rušném chodníku do obličeje staršího muže. Po chvíli se pod tlučeným člověkem podlamují kolena a tělo padá k zemi. Kamera běží dál. Zachycuje dav lidí míjejících výjev s bezvýraznou tváří, i útočníka kopajícího do míst, kde u schoulené siluety tušíme hlavu. Stop.

Dnes už je to jenom film, ale před čtyřmi lety se ta scéna na Václavském náměstí opravdu stala. Pražské neonacisty oslavující tady hokejové zlato z Nagana pobouřila snědá pleť jiného náhodného účastníka oslav, který útok přežil jen zázrakem a vážně poraněn. Díky videozáznamu nakonec násilí vyneslo hlavnímu útočníkovi sedm let kriminálu.

Usvědčující záběry přinesl se svým monitorujícím týmem Ondřej Cakl (28) – zapálený lovec zdejších neonacistů, který už osm let bez ohledu na hrozby a strach dokumentuje zblízka jejich tvář. Teď si ale zdejší obdivovatelé Adolfa Hitlera mohou na čas vydechnout. Koncem roku totiž Cakl ohlásil, že kvůli únavě z opotřebování odchází do ústraní.

Strach a hnus nad Kozolupy

K dokumentaci zdejší neonacistické scény se Cakl dostal nečekanou přesmyčkou. Počátkem devadesátých let patřil coby mladý student stavební průmyslovky mezi pravidelné účastníky demonstrací šéfa republikánské strany Miroslava Sládka. „Líbilo se mi, jak vystupuje proti komunistům. Po několika mítincích jsem ale pochopil, že je to demagog a rasista, se kterým nechci nic mít,…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte