Krátce před Vánoci přišla poštou do redakce útlá knížka, kterou sepsal bývalý člen Nejvyššího soudu ve Velké Británii a později přední advokát v USA Keith Evans, žijící nyní na odpočinku ve Walesu. Po dlouhé době mi opět někdo nabídl světlé zítřky, a to mnohem snesitelnější, než s jakými jsem až dosud přišel do styku. Nepodmiňovalo je budovatelské úsilí, nevyžadovaly válečné oběti, nemusel bych se dokonce ani vzdávat části své suverenity ve prospěch Bruselu. Stačilo by jen všude, kde to jde, vysázet konopí.

Emeritní soudce upozorňuje na nezměrné škody, jaké lidstvu vznikly kriminalizací rostliny, jejíž zázračné vlastnosti zdaleka nespočívají pouze v požitku z rozostřeného vnímání a záchvatů smíchu, jaké vyvolává inhalace jeho sušených květenství v marihuaně, ale hlavně ve všestranných možnostech praktického využití. Žasl jsem nad nimi. Dozvěděl jsem se, že by se pomocí konopí daly vyřešit nejtíživější problémy lidstva. Je nenáročné, roste rychle a díky novým technologiím by mohlo nahradit umělá vlákna i bavlnu v textilním průmyslu, dřevo při výrobě nábytku, škvárobeton ve stavebnictví, plech i plasty v automobilovém průmyslu, uhlí i ropné produkty v energetice. Je ideální surovinou pro výrobu motorových paliv z biomasy. Úroda z pouhých šesti procent zemědělské půdy v USA by prý pokryla tamní spotřebu benzinu. Hlubokými kořeny přitom konopí dokonale prokypřuje půdu a hustým listím ji chrání před erozí, takže se země obejde bez chemických hnojiv a pesticidů.…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte