Který rok se to píše? „Věříme, že autorka článku a její hlavní zdroj informací osobně ponesou důsledky svých jednání,“ stojí v anonymním provolání kolektivu zaměstnanců Ústavu geologie a paleontologie. Ne, nejde o vrcholnou normalizaci. To se jen čeští akademici v dubnu 2004 domáhají, aby byla vyhozena z práce novinářka za kritický článek o jejich kolegovi.

Před čtrnácti dny Respekt popsal, jak zdejší vědci v cestě za hodnostmi a tituly podlézají laťku, kterou si předtím pro jejich zisk sami stanovili, a vzájemně nad sebou přimhuřují oko. Ilustrací pro toto „bratrství průměru“ byl příběh proděkana Přírodovědecké fakulty UK Václava Kachlíka. Oblíbený a nepochybně obětavý pedagog získal titul docenta za trapných podmínek: v době habilitace neměl žádný článek v mezinárodně uznávaných časopisech (fakulta jich žádá 15), a i v přehledu pozdějších publikací čtyřikrát uvedl prestižnější médium, než do jakého skutečně přispěl; jeho spoluautorství u jiného textu bylo přinejmenším sporné. V článku také zaznělo konstatování, že podobná praxe kvalitě české vědy zrovna neprospívá. Bouřlivá reakce akademické obce stála za to (viz str. 1920).

„Jednou dojde jak na jedince, kteří napadli Václava Kachlíka, tak na jedince, kteří se na zosnování této špíny podíleli,“ napsal v reakci Radovan Krejčí ze…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte