Tak jak teď bude vypadat spolek, který se právě rozšířil na téměř dvojnásobný počet členů? Odpovědí může být tisíc a jedna, soudě podle evropského tisku, který v uplynulém týdnu chrlil analýzy v duchu „předtím a potom“, je to však jasné: bude ekonomicky liberálnější a více pro-americký. Týdeník The Economist, který obvykle šetří silnými slovy, dokonce napsal, že „jestli něco může zachránit Unii před zkornatěním, je to právě toto rozšíření“. Opravdu?

Až elita odejde

Do Unie přibyly země, jejichž hospodářství roste v průměru rychleji než eurozóna, firmy platí nižší daně a lidé mají menší mzdy. To by mohlo přinést oživení a rozhýbat nutné reformy v celém klubu, protože tak už to s příchodem konkurence bývá. Nátlak Gerharda Schrödera, že je potřeba omezit „daňový dumping“ v Unii, si proto zaslouží jasné odmítnutí. Německý kancléř zjevně nepochopil, že Evropa potřebuje nikoli méně, ale více činorodosti, pokud nemá svorně klesat ke dnu. A bez možnosti odejít za nižšími daněmi, levnější pracovní silou či méně byrokratickým prostředím, zkrátka bez udržení konkurence, to nepůjde.

Ale aby nedošlo k mýlce: snad s výjimkou Estonska a – v posledních dvou letech – Slovenska nevládne na Východě žádná liberální Utopie. Noví Evropané a hlavně ti postkomunističtí uvykli zaopatřovacímu státu stejně upřímně jako jejich západní sousedé a politici jsou tu stejně hákliví na ztrátu popularity mas. Nadějí na…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte