Věřte nebo ne, trabant má vstát z mrtvých. Skupina nadšenců z celého světa – marketingoví profesionálové, studenti designu či bývalí mechanici továrny ve Zwickau, která trabanty vyráběla – by chtěla proslulý východoněmecký automobil nabídnout Jihoafrické republice. Trabant by se napříště jmenoval AfriCar a první kusy by měly spatřit světlo světa koncem roku 2005. Myšlenka v pozadí je prostá: nabídnout tak levné vozidlo, aby si ho na jihu černého kontinentu mohl dovolit víceméně každý. Cena AfriCaru se má pohybovat okolo 3000 eur, což je méně než polovina nejlevnějšího nového auta na jihoafrickém trhu. Dvouválcový motor trabantů bude nahrazen čtyřválcovým s efektivnějším spalováním, takže by měl i méně kouřit. Celé je to však zatím jen na papíře. Autoři projektu přiznávají, že ještě nesehnali počátečních 50 milionů eur na konstrukci prototypu a první výrobní linky. Investoři totiž považují trh s automobily za poměrně nasycený zavedenými značkami a v Jihoafrické republice se navíc velmi dobře prodávají ojetiny západní provenience. Oprášený dederonský trabant proto brázdí hrbolaté cesty na jihoafrickém venkově prozatím jen jako počítačová simulace.

•••

Prezident Václav Klaus zařídil Česku veselé Velikonoce, když na Velký pátek vetoval zákon o dani z přidané hodnoty. Je to týž zákon, jehož jednotlivé položky od plenek přes antikoncepci po vstupenky do divadla budily ve sněmovně líté boje. Proto prošel jen nejtěsnější většinou. Je to…

v16.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1125

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte