mobrazek_701.gif
mobrazek_701.gif • Autor: Respekt

vobrazek_701.jpeg
Fotografie: Takhle to doopravdy bylo – do poslední kapky krve. Foto: Bontonfilm • Autor: Respekt

Česká i světová kritika přijala Gibsonův film Umučení Krista s velkými výhradami a proti hrůzným záběrům Ježíšova mučení, které nemají oporu v žádném z evangelií, se často ozývají protesty i z katolických kruhů. Ať si však kritici píší, co chtějí, o tom, že je film divácky působivý a že se v křesťanském světě stává bezkonkurenčním komerčním hitem, není pochyb. O to větší vlnu nevole vyvolal v židovských komunitách. Stěžejní přitom není otázka, zda je film cíleně antisemitský, ale zda způsob, jak Gibson prezentuje posledních dvanáct hodin Ježíšova života, může protižidovské nálady vyvolat.

Jak to bylo

Když byl Jan Pavel II. požádán o vyjádření k dílu, vyslovil údajně větu, která zní jako papežský edikt: „Je to, jak to bylo.“ Vatikán to později dementoval prohlášením, že papež nekomentuje filmy, Mel Gibson však výrok opakoval v každém rozhovoru. Nařčení z antisemitismu odmítá s tím, že film je přesným vizuálním opisem evangelií. Útoky na jeho film jsou tudíž útoky na evangelia samotná. Komu se nelíbí, nelíbí se mu historická pravda.

Gibsonův film má však k historickému dokumentu daleko nejméně ve dvou ohledech. Evangelia sama jsou spíše polemikou než historickou kronikou. Za druhé, a to je podstatnější, film nesleduje text Nového zákona, ale navazuje spíše na tradici pašijových her. Zatímco evangelia okolnosti Ježíšovy smrti suše konstatují a násilí nijak…

v16.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte