Strádá dnes lidstvo víc než dřív? Mýtus o starých dobrých časech je věčný. Poměry se podle něj zhoršují od chvíle, kdy za prvním rodičovským prapárem zaklapla rajská brána, ale dosud nikdy nebyly tak příšerné jako dnes. Hovoří o tom už staří letopisci. S dumným steskem velebí doby dřívější, aby tím víc žehrali na zkaženost své přítomnosti. Porovnáním lze ovšem snadno zjistit, že ona báječná minulost u mladších letopisců bývala předtím odporným dneškem těch starších.

Během posledních dvou tří generací civilizace dokázala – alespoň tam, kde se rozvinula – uspokojovat materiální potřeby obyvatel jako nikdy dřív. Statistiky celkem exaktně ukazují, že se stav lidstva spíš vylepšuje, dojem však máme právě opačný. O svém strádání totiž lidstvo dosud nikdy nemělo tak důkladné informace. Pokud dnes něčím hromadně trpíme, pak hlavně soucitem s těmi, které jsme viděli trpět v televizních zprávách. Chtělo by se okamžitě zasáhnout a pomoci, jenže jasně zobrazené hrůzy se odehrávají v mlhavých situacích mimo dosah naší dobré vůle. Co dělat? Smést světový řád? Stratégové revolucí dobře vědí, že zhrzený altruismus dokáže vyvolat nejničivější frustraci.

Jinou odpovědí je systematická dobročinnost na profesionální bázi. Blíž jsem ji poznal teprve nedávno, když mne vedení jedné zastřešující organizace neziskového sektoru požádalo, abych se zúčastnil vyhodnocování žádostí o finanční podporu konkrétních projektů. Do redakce mi přivezli dva balíky spisů k nastudování,…

v16.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte