Znovu se ozývají hlasy požadující víc peněz pro český film. Podle ministra Dostála se stát nesmí zbavovat odpovědnosti za stav národní kinematografie. Není prý ani tak důležité, kolik nových českých filmů vzniká bez státní podpory, ale podstatná je otázka, co všechno by mohlo být s přispěním státu ještě natočeno. Argument to je srozumitelný. Pokud chceme národní kinematografii, musíme si ji zaplatit. Méně jasné je, kolik by stála a jak by pak měla vypadat.

Stále se s nostalgií vzpomíná na šedesátá léta, kdy osvícený stát prezidenta Novotného velkoryse financoval tzv. český filmový zázrak. Už tehdy mi ovšem kdosi poskytl cynický výklad jeho ekonomického pozadí. Stát prý měl korun víc než dost, vždyť předtím opakovaně obral společnost při znárodnění, kolektivizaci i měnové reformě, jenže mu k materiálním investicím chyběly devizy, suroviny i chuť do práce a na mzdách lidu přidat nemohl kvůli katastrofálnímu nedostatku zboží. Vsadil proto na investice duchovní, zejména do filmu a výstavnictví, čímž se mu povedlo za tuzemsky mírné ceny vyvolat dojem vpravdě světový. Vznikla nezapomenutelná díla, z nichž nás některá poznamenala na celý život. Mé rané milostné neúspěchy například pramenily i z toho, že jsem se v patnácti pokoušel tvářit jako Jan Kačer v Schormově intelektuálně existenciálním snímku Návrat ztraceného syna, zatímco spolužačky zbožňovaly Pucholta.

Film jsem hluboce ctil a po maturitě roku 1970 se dokonce hlásil ke studiu jeho dějin, to už jsem však…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte