Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Bylinkáři útočí

Fotografie: Bylinky jsou v oblibě, obchod s nimi ale ohrožuje volnou přírodu. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Bylinky jsou v oblibě, obchod s nimi ale ohrožuje volnou přírodu. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Když před dvěma měsíci odešel do penze osobní lékař britské královny, zvolila si Alžběta II. za jeho nástupce proslulého stoupence přírodní léčby Timothyho Evanse.

Je to symbolická událost, která stojí za pozornost už proto, že dobře ilustruje obecnější trend. Obliba tradičních medicínských postupů totiž v posledním desetiletí setrvale stoupá a obchod s bylinnými přípravky v Severní Americe a Evropě roste každý rok až o deset procent.Výrobci přírodních léčiv a biokosmetiky mohou slavit. Výsledky průzkumů přitom ukazují, že za zájem o své výrobky vděčí především přesvědčovací kampani, která je představila nejen jako účinné, ale zároveň i šetrné k životnímu prostředí. Realita je ovšem dost odlišná. Jak totiž nedávno upozornila studie Alana Hamiltona a jeho kolegů ze Světového fondu na ochranu přírody, dvě třetiny bylin, na nichž tento průmysl závisí, získává nemilosrdným drancováním volné přírody, a vzkvétající obchod s bylinnými léčivy tak vážně ohrožuje řadu rostlin. Na pokraji vyhubení se podle Hamiltonových výzkumů ocitla až pětina léčivek.

Najdi a seber

Jejich osud může v našich zeměpisných šířkách názorně dokumentovat příběh vachty trojlisté, kterou lidé používali proti žaludečním obtížím už od 17. století. Dlouhou dobu neměli potíže ji v případě potřeby najít, patřila totiž k nejhojněji rozšířeným rostlinám. V polovině minulého století se nad ní ale začalo smrákat.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v15.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.