mobrazek_531.gif
mobrazek_531.gif • Autor: Respekt

vobrazek_531.jpeg
Fotografie: Abú Abbás. Foto: EGP • Autor: Respekt

V americkém zajetí v noci z úterka na středu zemřel na infarkt Abú Abbás, svého času jeden z nejhledanějších teroristů. Je spjat s Frontou pro osvobození Palestiny a zejména s únosem italské lodi Achille Lauro se 450 cestujícími v říjnu 1985. Při tomto únosu byl zastřelen a shozen do moře 69letý americký invalida Leon Klinghoffer. Abbásovo komando se poté vzdalo egyptským úřadům a ty nechaly teroristy odletět do tehdejší centrály Arafátovy Organizace pro osvobození Palestiny v Tunisu. Ačkoli cestou Američané letoun přinutili přistát na Sicílii, italské úřady nezabránily Abbásovi v útěku přes Jugoslávii. Není bez zajímavosti, že Abú Abbás se ve druhé polovině 80. let objevil i v Zastávce u Brna, frekventované školicí lokalitě pro rebely a teroristy všeho druhu. Sledovala ho tam StB, a sice jako objekt s krycím názvem „Lauro“. Z toho plyne, že přesně věděla, o koho jde. V posledních letech žil Abbás v Bagdádu. Podle izraelských úřadů sloužila Abbásova buňka jako kanál pro převod Saddámových peněz rodinám palestinských sebevražedných atentátníků. Loni v dubnu, když se neúspěšně pokusil o útěk do Sýrie, Abbáse zatkli Američané.

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu minulý týden schválila návrh tzv. cheesburgerového zákona, který znemožňuje, aby lidé trpící nadváhou žalovali výrobce, distributory a prodejce potravin. Podnět k přípravě normy dal americkým zákonodárcům…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte