Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Špidla chce modernizovat Brusel

Toto úterý se na půdě ministerstva zahraničí sejdou desítky poslanců, senátorů, úředníků, politologů a všemožných expertů, aby se pobavili nad dokumentem nazvaným „Návrh koncepce směřování ČR v rámci Evropské unie“. Další debata o stejném textu proběhne v obou komorách parlamentu a několika akademických ústavech. Ambice vládního dokumentu totiž nejsou malé: chtěl by poprvé černou na bílém definovat, co by měli čeští politici prosazovat na evropské půdě v období let 2004–13. Cílem Špidlova kabinetu je podrobit třicetistránkový text co nejširší diskusi a získat pro jeho obsah celospolečenskou shodu. Tak se na něj podívejme.

Nerozpustíme se

Česko se v koncepci především přihlašuje k podpoře dalšího prohlubování evropské integrace. Pokud by mělo dojít k rozdělení Unie na několik různě spolupracujících skupin, chce být „co nejblíže těžišti integrace“. To není nová strategická linie. Myšlenku přidat se k takzvanému tvrdému jádru Evropy vyslovil Vladimír Špidla už loni v prosinci po krachu jednání o evropské ústavě, kolem níž se má rozšířená Unie semknout. I nadále by mezi česká témata v Unii měla patřit ochrana lidských práv ve světě a především na Kubě, diplomatické angažmá na Blízkém východě, potírání mezinárodního terorismu nebo podpora vojenské spolupráce Unie a NATO, které přes souhlas vlády s účastí na evropských vojenských akcích zůstává „základním rámcem pro obranu“ země.

Mezi novinky v textu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v12.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.