Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Prezidentská sjezdovka ze Smrčiny

Fotografie: Areál na Smrčině: ještě dvě parkoviště navíc, prosím. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Areál na Smrčině: ještě dvě parkoviště navíc, prosím. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Ještě nedávno vypadala touha několika šumavských podnikatelů otevřít nejpřísněji chráněné místo Národního parku Šumava milovníkům lyžování jako marný, nesplnitelný sen. Teď se však do věci vložil prezident republiky a všechno může být jinak. Václav Klaus snílkům slíbil, že kvůli sjezdovce ze Smrčiny svolá schůzku na Pražský hrad. Získat pomoc člověka, který už jako premiér v 90. letech prohlásil snahu „upřednostňovat zajíce před lyžařem“ za nepřijatelný extremismus, může být pro další osudy šumavského podnikání významné.

Teď to odbrzdíme

Je sedm ráno a hosté čtyř penzionů u Černé v Pošumaví rychle polykají snídani. Za chvíli už s přezkáči v náručí a s lyžemi po boku čekají před vchodem na speciální autobus svážející je ke sjezdovce. Ta nejbližší je sice jen sedm kilometrů daleko, ale cesta k ní trvá i autobusem víc než dvě hodiny. Areál totiž leží na druhé straně hranice v Rakousku – a nejbližší přechod je odtud padesát kilometrů.

„Vždycky si cestou říkám, proč takové sjezdovky nemůžeme mít taky na české straně toho kopce,“ říká Václav Pácha, který si i se svými třemi kamarády přijel zalyžovat až z Teplic. „A doufám, že politikům jednou dojde, jak je to skvělé, a dovolí to postavit i tady.“

Ve všední den je příjezdová cesta táhnoucí se lesem až k patě Hochfichtu (rakouské části třináct set metrů vysokého kopce Smrčina) prázdná…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v11.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.