Stane se i náruživému polykači knížek, že jej některý podstatný text dlouho míjí. Vzpomínky Dagmar Šimkové „Byly jsme tam taky“ vyšly poprvé bezmála před čtvrtstoletím u Škvoreckých v Torontu, podruhé roku 1991 u nás v nepřehledné záplavě dříve zakázané literatury, ale do rukou se mi dostaly až ve třetím vydání z konce loňského roku. Skromný svazek v obálce z hrubého kartonu, slůvko „tam“ v názvu znamená vězení a ypsilon v příčestí naznačuje, že jde o ženy. O knížce se mluvilo ještě za komunistů, když její četbu zařadila do vysílání Svobodná Evropa, a později mi o ní zjihle vyprávěl Milan Paumer z družiny bratří Mašínů, s nímž jsem před několika lety dělal rozhovor. Právě on na nové vydání finančně přispěl.

Znal jsem i tu neobyčejně krásnou tvář na záložce knížky. Kriminálnický dvojportrét Dagmar Šimkové z profilu i anfasu vyšel před pěti lety ve svazku Vězeňských přednášek profesorky Růženy Vackové, které Šimková v pardubické věznici pomáhala zapisovat. Dlouhovlasá dívka se do objektivu dívá vážně a klidně, ale s nedozírným opovržením a nezvratnou kuráží, nádhernější než jakákoli filmová diva, ovšem za cenu vyhlídky na patnáct let ve stalinské base (odseděla si jich čtrnáct). Na registračním štítku u fotek stojí PRAHA 1952 – stejné údaje, jaké mám v rodném listu. Okamžitě jsem se do té tváře bezhlavě zamiloval, ale vzápětí mne zmrazil stud: vždyť na ni koukám očima bachaře, který mačkal spoušť.

Na záložce nové knížky je starší…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte