mobrazek_288.jpeg
mobrazek_288.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_288.jpeg
Fotografie: „C” jako Congestion Charge neboli Řidiči, chceš-li jet dál, vytas pět liber. Foto Profimedia/ Getty Images • Autor: Respekt

Úderem sedmé hodiny ranní byl minulé pondělí zahájen jeden z největších dopravních experimentů – začalo platit mýto na vjezd do centra Londýna. Jen na několika málo místech ještě v britské metropoli přežívají malá zděná stavení, v nichž se od 11. století vybíralo mýtné za vstup. Nyní se vybírá znovu, chybí ale pohled na rozšafné vousáče v cylindrech. Výběrčím je moderní technologie.

Oficiálně se poplatku ve výši pěti liber, to jest necelých tří set korun, říká “congestion charge”, tedy “platba proti dopravní zácpě”. Starosta Ken Livingstone na úspěch akce do značné míry vsadil svou kariéru. Odpůrci mýto označují za plíživou daň, která má trestat motoristy za to, že jezdí autem. Livingstone ale slibuje, že projektem ročně vydělá 130 milionů liber na veřejnou dopravu, z nichž kolem 80 milionů půjde na zlepšení infrastruktury. Pokud se systém osvědčí, budou příkladu asi brzy následovat další britská města, a možná také jiná ve světě.

Rychlost jako v drožce

Mýto se platí jednorázově za neomezené množství cest během jednoho dne mezi sedmou ráno a půl sedmou večer od pondělka do pátku. Zaplatit je nutné v den cesty do desáté večer, jinak se sazba zvýší na dvojnásobek. Když řidič částku neuhradí do půlnoci, čeká jej pokuta ve výši 80 liber. Obyvatelé centra mají nárok na 90% slevu. Skútry, kola, elektromobily a zdravotně postižení neplatí nic.

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte