Mají počítačové viry něco společného s poezií? Italský filozof Franco Ferardi Bifo tvrdí, že ano. Před dvěma lety se zabýval virem I Love You, který tehdy způsobil celosvětovou kalamitu, a jeho zdrojový kód (neboli textovou podobu programu) pak na boloňském technologickém festivalu interpretoval jako báseň. Málokdo bral sice profesora expresivně recitujícího příkazy programovacího jazyka vážně, něco na jeho objevu ale přece jen bude. Ve zhruba stejné době totiž začala italská kurátorka Franziska Nori v Muzeu užitých umění v německém Frankfurtu připravovat rozsáhlý projekt, který měl zcela seriózně zmapovat dějiny počítačových virů a hackerské kultury a tak poukázat na estetické a zvláště poetické kvality těchto elektronických organismů. Zájem o jedinečnou sbírku, která byla ve Frankfurtu představena minulé léto, postupně projevili nejen počítačoví odborníci, ale i umělečtí kurátoři. Před čtrnácti dny byl projekt pod názvem I Love You představen široké veřejnosti na berlínském festivalu digitální kultury Transmediale.

Básníci a ničemové

Frankfurtští kurátoři si, jak se zdá, poradili s problémem, který odborníky od nástupu digitální éry pronásleduje: jakým způsobem opatrovat, studovat a zachovat pro příští generace nehmotné „artefakty“ naší kultury. Nejde ostatně jen o elektronické škůdce, ale i jiné druhy počítačového softwaru či webový design. Muzeum se ovšem nespokojuje jen s péčí o elektronické organismy, ale zkoumá je i skrze…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte