Pakt stability a růstu se svou akribií, která pro státy eurozóny předepisuje na milimetr přesné hranice dodržení různých ukazatelů, není posvátnou krávou. To platí i pro kritérium schodku rozpočtu činící nanejvýš 3 % HDP (jako by 2,99 bylo v pořádku a 3,01 úplně špatně), říkal na adresu Německa v lednovém rozhovoru pro Respekt britský ekonom Alan Brown. Nicméně podle jeho názoru bere Německo tento pakt dost vážně. To už je minulostí. Před týdnem se ho německá vládní SPD na zasedání svého předsednictva de facto vzdala. Tím, kdo bral pakt vážně, byl především ministr financí Hans Eichel. Ale právě na zmíněném zasedání špiček SPD získalo navrch levé křídlo strany podpořené Gerhardem Schröderem. Už před půl rokem, když potřeboval peníze na nápravu povodňových škod, kancléř řekl, že v této souvislosti ho pakt stability nezajímá. Dejme tomu, šlo o zásah shůry, navíc ve finále volební kampaně. Nyní ale podpořil levé křídlo SPD, které chce snížit daně nejméně vydělávající skupině, ač se tím schodek 3 % HDP nejspíš překročí. Jak připomíná list Frankfurter Allgemeine Zeitung: Člověk nemusí být kremlologem, aby rozpoznal nový směr v SPD. V Sovětském svazu se daly odhadnout šance členů politbyra z jejich postavení na prvomájové tribuně. V Německu se dalo z mimiky Hanse Eichela odhadnout, že spolkový ministr financí – i se svým konceptem stálosti a spolehlivosti německé finanční politiky – pomalu končí.

•••

A teď k českému ministrovi financí.…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte