Minulý týden se objevily zprávy, že antimonopolní úřad požaduje nové ocenění akcií regionálních distributorů, které má stát prodat elektrárenské společnosti ČEZ. Podle informací v MF Dnes se úřadu zdá současné ocenění nízké a má podezření, že jde o skrytou veřejnou podporu ze strany státu. To je pro ČEZ pořádná čára přes rozpočet.

Hřebíček do rakve

ČEZ a Fond národního majetku uzavřely – na pokyn vlády – smlouvy o prodeji akcií distributorů loni v květnu. Podíly ve všech distributorech soudní znalec Robert Matička ocenil na zhruba 32 miliard korun, což je oproti cenám, které nabízeli zahraniční investoři nebo i platila Konsolidační banka, nápadně málo. Bude-li antimonopolní úřad na novém ocenění trvat, půjde asi o hřebíček do rakve celé fúze ČEZ a distributorů – megalomanského plánu z dob ministra Grégra. Prvním hřebíčkem byly před Vánocemi zveřejněné podmínky antimonopolního úřadu povolující toto spojení: ČEZ by musel prodat podíly ve čtyřech regionálních distributorech a zbavit se ČEPS (firma provozující přenosovou soustavu). Chtěl-li se ale antimonopolní úřad dotknout samotného základu celé transakce, pak nyní mířil ještě lépe.

Právě cena za regionální distributory byla tím největším trikem celé smlouvy. Ocenění bylo provedeno formálně přesně podle obchodního zákoníku – byl jmenován soudní znalec, souhlasily obě smluvní strany i příslušné soudy. Na základě Matičkova posudku byla stanovena kupní cena za podíly v…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte