V pondělí byl v Šen-čenu v jižní Číně v neveřejném líčení odsouzen prominentní čínský disident Wang Ping-čang k doživotnímu trestu vězení za údajnou špionáž ve prospěch Tchaj-wanu a teroristickou činnost proti ČLR. Čínské soudy vynášejí v posledních letech rozsudky nad politickými aktivisty jako na běžícím pásu; tento je však v mnoha ohledech výjimečný.

Turista či terorista

Dr. Wang Ping-čang opustil Čínu v roce 1979, kdy odjel na postgraduální studia lékařství do Kanady. Od roku 1980 má trvalý pobyt ve Spojených státech, kde také založil vlivný exilový časopis Čínské jaro (Čung-kuo č’ čchun) a Čínskou alianci za demokracii, sdružující čínský demokratický exil. Do Číny se od té doby vrátil pouze jednou, v roce 1998, na falešný pas ve snaze pomoci při zakládání první opoziční strany na čínské pevnině. Krátce po příjezdu byl zatčen a promptně vyhoštěn. Opoziční Strana za demokracii a spravedlnost byla potom během několika měsíců rozprášena a většina jejích aktivistů uvězněna.

Jak se teď vlastně dostal Wang před soud v Šen-čenu, je zahaleno tajemstvím. Jisté je pouze to, že do Číny nepřijel dobrovolně. Loni v červnu zmizel spolu se dvěma dalšími exilovými aktivisty v severním Vietnamu, kde se měl setkat s představiteli čínského hnutí za nezávislé odbory. Jeho spolupracovníci ve Spojených státech krátce nato prohlásili, že byl unesen čínskými agenty přes hranici do Číny. Čínské úřady dlouho popíraly, že by o něm cokoli věděly. Nakonec ale…

v08.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte