Muž zmrzačený při zásahu policejní jednotky se opět nedočkal omluvy ani odškodného. Ve čtvrtek znovu, podruhé narazil na osobní nechuť jedné konkrétní soudkyně. Jestli toto není hanebná nespravedlnost, co už jiného?

Případ Fehima Hanuši začal fatálním omylem policie. V roce 1995 si pro tohoto muže na základě obvinění ze znásilnění přijelo do jeho domu zásahové komando v kuklách. Zmatený Hanuša v domnění, že jde o přepadení, sáhl po zbrani a vzápětí mu osm policejních zásahů rozstřílelo břicho. Až poté se zjistilo, že udání je nepodložené a Hanuša je nevinen. Ač to zní neuvěřitelně, policie ani ministerstvo vnitra se za zásah ani náznakem neomluvily. Fehim Hanuša na ně podal žalobu, ale dřív než soud rozhodl, prudký Jihoslovan spáchal zločin skutečný. Při zprvu banálním konfliktu v létě 1998 zastřelil policistu a šel za to na pětadvacet let do vězení.

Fehim Hanuša je vrah. Ale spravedlnost si zaslouží. Městský soud v Praze tomu dobře porozuměl a za zmrzačení mu přiznal omluvu a odškodné 300 tisíc. Vrchní soudkyně Naděžda Žáková však teď v kolotoči odvolání znovu zrušila rozsudek: ve prospěch policie hledá polehčující okolnosti, kde může – jen aby se stát nemusel neomluvit. Je to osobní nevraživost vůči jednomu člověku? Ne, je to horší. Soudkyně Žáková se ve sporech na ochranu osobnosti kontinuálně staví na stranu mocnějších. Když odsoudila kritika, aby se omluvil zpěvačce Vondráčkové za výrok o hudební mafii, dalo se tomu zasmát. Když uchránila tehdejšího…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte