mobrazek_1648.jpeg
mobrazek_1648.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1648.jpeg
Fotografie: Jonni Hansen – neonacista ve službách demokracie. Foto: ČTK • Autor: Respekt

Dánští skinheadi mají být na co pyšní: podle údajů OSN je totiž jejich severské království jedinou zemí na planetě, která ze státní kasy podporuje neonacistickou rozhlasovou stanici. Rádio Oáza (Oasen) sídlí na kodaňském předměstí Greve a do éteru vysílá například čtení z Hitlerova Mein Kampfu na pokračování, rasistické urážky na adresu přistěhovalců a jako hudební vložku brutální nacistický rock. Podniku šéfuje proslulý násilník a šéf neonacistické partaje Jonni Hansen, který do svého už tak popsaného trestního rejstříku přidal poslední záznam před třemi lety, když ve svém volvu úmyslně najel do skupinky lidí a šest z nich vážně zranil. Dotaci pro svůj vysílač dostal Hansen i letos na podzim.

Drahá svoboda slova

Rádio Oáza bylo založeno v roce 1996 a na státních dotacích si už přišlo na půl milionu dánských korun (asi dva miliony Kč). Jak je to vůbec možné? Podle dánského mediálního zákona z roku 1997 má na státní dotaci nárok každá schválená lokální stanice. Účelem je podpora svobody projevu a místní demokracie, která podle Dánů představuje samé kořeny občanské společnosti. A protože nacionálněsocialistické hnutí (DNSB) Jonniho Hansena není v Dánsku zakázané, může provozovat rádio, a tudíž i žádat o podporu. Dochází tak ke skutečně paradoxním situacím: od loňského března do letošního května muselo rádio dočasně vysílání přerušit, neboť rada pro vysílání shledala obsah relací…

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte