mobrazek_1625.jpeg
mobrazek_1625.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1625.jpeg
Fotografie: Grosboll prý dobře ví, co je luteránské. Foto: ČTK / AP • Autor: Respekt

Začalo to letos v létě prohlášením jednoho kněze, že v Boha nevěří, ale kázat chce dál, a končí to zpochybněním evangelicko-luteránské lidové církve „folkekirchen“ jako takové. Řeč je o diskusi, která se o církvi – podle čísel dominantní v dánské společnosti – vede napříč médii. Vše se točí kolem dvou otázek, které vznesla ministryně církví Tove Fergová: Co by měla církev člověku s mobilem u ucha a internetem v obýváku přinášet? Jakého chcete do budoucnosti kněze?

Pravděpodobně dost reprezentativní odpovědi nabídlo fórum uspořádané v září. Čtyřiaosmdesát účastníků se shodlo na tomto: „Odstranit: dogmata jako zrození z Panny Marie, trojjedinost, zmrtvýchvstání, stvoření světa. Ponechat: kněze, nedělní mše, žalmy, křest, svatby a pohřby, církev jako prostor pro tázání, Kristův život jako křesťanský model, deset přikázání.“ Mnozí duchovní neskrývali zděšení. „To je šokující. Pár sebejistých, neznalých lidí, kteří si cosi nárokují,“ reagoval roskildský biskup Jan Lindhardt. Jenže nezdá se, že by jeho slova měla velký ohlas.

Morální kredit mizí

Vody původně rozvířil kněze Thorkild Grosboll, který řekl, že v Boha už nevěří, nicméně svoje povolání bude rád vykonávat dál. Bezbožný pastor byl zproštěn funkce a jeho nadřízená, biskupka Lise-Lotte Rebelová, si ho několikrát povolala na kobereček. Nakonec se ale mohl na faru v Taarbaeku…

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte