V brněnské Galerii architektury byla otevřena výstava věnovaná dřevěným domům. Představuje kvalitní současné příklady použití dřeva v architektuře. Je to vlastně pokus o renesanci tradičního stavebního materiálu, k němuž u nás stále ještě přistupujeme s nedůvěrou. Dřevěné stavby v mnoha lidech vyvolávají pocit provizoria vhodného leda tak pro sklady, chaty nebo sportovní klubovny. Je zajímavé, že už za první republiky firmy, které nabízely tzv. americké domky, zkrachovaly. Pár se jich postavilo, ale sympatie si nezískaly. Jednu z výjimek představuje Liberecko, kde si získaly ve 20. a 30. letech značnou oblibu tzv. švýcarské vilky. Výrazněji se dřevo uplatnilo ještě těsně po válce, kdy v rámci akce UNRRA byly u nás postaveny v několika městech švédské montované řadové domky, z nichž mnohé slouží bez problémů dodnes.

O tom, že dřevěná architektura je stále moderní například ve Švýcarsku, svědčí ostatně i expozice současných architektů z této země ve Fragnerově galerii v Praze. Švýcaři preferují minimalismus a dokonalé provedení včetně detailů. Kámen, cihla a beton jsou krásné materiály, ale je to právě dřevo, které švýcarské stavby zlidšťuje. Mezi představenými projektanty je i Čechošvýcar prof. Miroslav Šik, který působil před lety krátce také na pražské technice a zanechal tam nesmazatelnou stopu. Vedl své žáky k pokoře při projektování, naučil je milovat periferii a všímat si zdánlivě nenápadných maličkostí, které spoluvytvářejí atmosféru místa.

•…

v46.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte