Vezměme si hocha a nazvěme jej Elia. Narodil se v Istanbulu, ale žije v Americe. V době velké hospodářské krize si uvědomí, že za všechno může lidské sobectví, egoismus a individualismus. Zapotřebí jsou společenství, obětavost, mladická vitalita, vlastenectví. Stane se proto komunistou a je hrdý na úspěchy svých soudruhů jinde ve světě. Pak ale vidí, že jeho velký vzor a učitel Stalin je masový vrah. To mladým Eliou otřese. On přece chtěl pro lidstvo to nejlepší: pocit tepla a lásky v přirozené komunitě, nikoli jatka!

Pracuje v Hollywoodu, kde mnozí jeho kolegové a přátelé jsou tajnými komunisty. Produkují filmy ovlivňující americké veřejné mínění komunistickým směrem. Málokteří Američané si uvědomují, jakým nebezpečím vskutku komunismus je. Mladý Elia si to uvědomuje. Již pochopil, že není rájem, nýbrž peklem na zemi. A proto uvědomí parlamentní Výbor pro neamerickou činnost o tom, že někteří jeho kolegové v Hollywoodu jsou komunisté. Co se s nimi stane? Půjdou do vězení? Nikoli. Jen budou veřejně označeni za to, kým skutečně jsou: za komunisty.

Máme Eliou pohrdat proto, že veřejně řekl, že někteří jeho známí mají politické názory volající po gulagu? Máme jím pohrdat proto, že nechtěl, aby v Americe gulagy vyrostly – a tedy na jejich stoupence upozornil? Máme to považovat za „nešťastnou epizodu“ a „poklesek“ v jeho životě? Ano, máme – pokud jsme Věroslavem Hábou (Svlékl jsem několik kůží, Respekt č. 41/2003). Nikoli, nemáme…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte