Blocher není Haider

Do jinak zajímavého článku Jiřího Sládka Dárek švýcarským politikům (Respekt č. 44/2003) se bohužel vloudila jedna drobná nepřesnost. Zvýšení nemocenského pojištění totiž poškodilo liberály (FDP), nikoli křesťanské demokraty, jak autor uvádí. Zodpovědným ministrem je totiž Pascal Couchepin, člen FDP z kantonu Wallis, nazývaný pro svou pověstnou aroganci „král z Wallisu“.

V textu se hovoří také o plakátu, na němž je vyfotografován černoch a který je opatřen nápisem „Švýcarsko tmavne“. Takový jsem sice nikdy neviděl, je ale pravda, že na plakátech Blocherovi SVP v kantonu St. Gallen byl vyfotografován černoch s nápisem „Wir Schweizer sind immer mehr die Neger“ (My Švýcaři jsme stále více černochy). Jde o určitou slovní hříčku, protože být „negrem“ znamená ve švýcarském dialektu nejen být černochem, ale také být viníkem, dostat černého Petra, prohrát. Přesto si myslím, že SVP nelze označit ve švýcarských podmínkách za krajní pravici, tou jsou například Švýcarští demokraté (Schweizer Demokraten, SD) a že srovnávat Blochera s Haiderem je trochu přehnané.

Václav Šulista, Aesch, Švýcarsko

Vary, nebo Plzeň?

Článek Čistka v hnízdě mafie (Respekt č. 43/2003) je jedna lehká absurdita. Čtenář se dozvídá, že nad karlovarskou policejní služebnou "musela být vyhlášena nucená…

v45.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte