mobrazek_1544.jpeg
mobrazek_1544.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1544.jpeg
Fotografie: Philo Remington. Foto: Mediabanka / Hulton Archive • Autor: Respekt

Kdyby měli mít grafomani patrona, byl by jím svatý Philo. Takový světec sice neexistuje, ale zní tak křestní jméno prvního továrního výrobce psacích strojů: v pátek uplyne 187 let ode dne, kdy v Litchfieldu ve státě New York spatřil světlo světa Philo Remington. Psací stroj zřejmě není největší vynález v oblasti šíření informací, významnější byl asi Gutenbergův knihtisk nebo ve 20. století internet, nicméně široké veřejnosti poprvé umožnil užívat standardizovaný text – a pomocí průklepového papíru ho i snadno šířit. To byla voda na mlýn spisovatelů, ale též grafomanů a v posledku i tvůrců samizdatu.

Philo pocházel z rodiny tehdy již slavného Eliphaleta Remingtona. Ten jako chlapec získal od místního kováře privilegium za deštivých dnů a zimních rán používat jeho dílnu. To přispělo k rozvoji jeho řemeslné zručnosti a inovativního ducha do té míry, že o málo let později položil základy továrny známé jako Remingtonova zbrojovka. Syn kráčel ve šlépějích svého otce a při výrobě pušek odkoukal leccos z mechaniky. Když za ním v roce 1873 přišel byznysman a zákonodárce Christopher Latham Sholes z Wisconsinu s návrhem psacího stroje, Philo se nápadu okamžitě chopil. V září 1874 pak začal nabízet první průmyslově vyráběné modely.

Remingtonovy stroje neudělaly díru do světa hned: písmena přenášely na papír zespodu, takže písař neviděl, co vlastně vytváří, a zákazníkům připadaly zbytečné i…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte