0:00
0:00
Zahraničí25. 10. 20035 minut

Írán přestal štěpit uran

Minulý týden předal Írán Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) dokumenty, jež mají podle teheránských ajatolláhů obsahovat všechny informace o jejich jaderném programu. Jack Straw, Dominique de Villepin a Joschka Fischer zároveň na Íránu vymohli plnou spolupráci s MAAE včetně souhlasu s nečekanými inspekcemi jaderného arzenálu teokracie, což by mělo být stvrzeno podpisem dodatkového protokolu ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. A konečně, ajatolláhové se po rozhovoru se zmíněnou trojicí zavázali zastavit program na obohacování uranu. Rozhodli se tedy skončit s něčím, co podle vlastních tvrzení údajně vůbec nedělali. Program budovali údajně jen kvůli vytápění domácností – jenže obohacený uran je materiálem potřebným pro konstrukci nukleární zbraně. Žádné jiné využití neexistuje. Je proto na místě oslava vítězství Západu, anebo rozhořčení nad nevěrohodností teheránské vlády?

František Šebej
Astronaut
mobrazek_1559.jpeg
Autor: Respekt
mobrazek_1559.jpeg
mobrazek_1559.jpeg Autor: Respekt
Fotografie: Prezident Muhammad Chátamí se modlí na protiizraelské demonstraci v Teheránu. Foto: Profimedia.cz / Corbis
Autor: Respekt
Fotografie: Prezident Muhammad Chátamí se modlí na protiizraelské demonstraci v Teheránu. Foto: Profimedia.cz / Corbis
Fotografie: Prezident Muhammad Chátamí se modlí na protiizraelské demonstraci v Teheránu. Foto: Profimedia.cz / Corbis Autor: Respekt
↓ INZERCE

Minulý týden předal Írán Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) dokumenty, jež mají podle teheránských ajatolláhů obsahovat všechny informace o jejich jaderném programu. Jack Straw, Dominique de Villepin a Joschka Fischer zároveň na Íránu vymohli plnou spolupráci s MAAE včetně souhlasu s nečekanými inspekcemi jaderného arzenálu teokracie, což by mělo být stvrzeno podpisem dodatkového protokolu ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní. A konečně, ajatolláhové se po rozhovoru se zmíněnou trojicí zavázali zastavit program na obohacování uranu. Rozhodli se tedy skončit s něčím, co podle vlastních tvrzení údajně vůbec nedělali. Program budovali údajně jen kvůli vytápění domácností – jenže obohacený uran je materiálem potřebným pro konstrukci nukleární zbraně. Žádné jiné využití neexistuje. Je proto na místě oslava vítězství Západu, anebo rozhořčení nad nevěrohodností teheránské vlády? Ani jedno. Není to konec tohoto komplikovaného příběhu.

Hrozila jim blokáda

Pro gesto, kterým chce „ukázat svoji dobrou vůli a přispět k obnovení důvěry mezi Íránem a ostatními státy“, jak prohlásil Muhammad Ruhání, šéf íránské Nejvyšší bezpečnostní rady, se Teherán nerozhodl zcela dobrovolně. MAAE mu stanovila datum 31. října, tedy tento pátek, jako termín, dokdy může rozptýlit obavy ze svých nukleárních ambicí. Podnětem pro ultimátum byly i družicové záběry tajných…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc