Skalní eurofilové to mají s obhajobou EU těžké. Často to totiž chodí tak, že když už se bruselský spolek dohodne na prospěšné věci, svezou se s ní další, které rozladí i neutrální pozorovatele. Evropská ústava je toho nejnovějším příkladem.

Hned zkraje se píše, že každý stát nabídne předsedovi Evropské komise tři kandidáty na post komisaře. V trojici musí být zastoupena obě pohlaví a předseda si vybere jednoho z kandidátů mimo jiné pro jeho „evropanství“. Pozitivní diskriminace žen je možná stravitelná, byť liberálové zaúpí. Ale zmiňované evropanství? Co to má být? Musí být kandidát nadšený eurooptimista a podporovat nikdy nekončící integraci? Autoři textu z řad konventistů tvrdí, že ne; prý se tím míní zájem komisaře o unijní politiku a také jeho schopnost uvažovat v intencích celku a nikoli státu, který jej do Komise vyslal. Jenže to se rozumí samo sebou, že člověk, který se uchází o pětiletý úvazek v Bruselu, má o evropské dění zájem. A pravidlo, že by se v Komisi z národních politiků měli stát neutrální strážci evropských zájmů, platí už dnes. Dosavadní smlouvy přitom s termínem evropanství neoperují. Tak proč se objevilo teď v ústavě? Myšlence, že kandidáti budou muset projít názorovou lustrací, se tu nedá vyhnout.

Čtěme dále: Členské státy „aktivně a bezvýhradně“ podporují společnou zahraniční a bezpečnostní politiku klubu a „zdrží se jakéhokoli jednání, které je v rozporu se zájmy Unie“. Tato věta se objevuje ve…

v43.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1222

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte