Zlínský milionář Roman Vaškůj zbohatl mimo jiné na tom, že v polovině 90. let ze Slovenska dovážel benzin a naftu a neplatil daně. Když se věc prozradila, zdálo se řešení prosté: za dluhy bude trestán ten, kdo je udělal. Nestalo se tak. Zatímco Vaškůj dnes na veřejnosti vystupuje jako blahobytný majitel stáje závodních aut, třičtvrtěmiliardový dluh za něj z úředního rozkazu platí jiní – mimo jiné několik desítek najatých řidičů, kteří pro podnikatele jen pendlovali s cisternou mezi Slovenskem a Českem. Exekutoři jim zabavují zařízení bytu, strhávají část platu, draží domy, zabavují auta.

Roman Vaškůj je na tom o poznání lépe. Před osmi lety byl obviněn z trestného činu krácení daně. Za pomoc k tomuto činu byli obviněni další čtyři muži. Dva z nich byli loni na podzim odsouzeni na osm a osm a půl roku, dva osvobozeni. Vyšetřování samotného Vaškůje bylo už třikrát policií zastaveno, případ se znovu otevřel po intervenci nejvyšší státní zástupkyně. Dnes je jeho vyšetřování znovu zastaveno.

Zvrat do případu vnesl jeden z řidičů, který jej dostal až k Ústavnímu soudu. Jeho senát mu dal za pravdu, že dluh vyměřený celníky – více než 2 miliony korun – nemá platit. Nejdříve je třeba věc důsledně objasnit a dluh chtít jen po těch, kteří za něj skutečně mohou. Kromě dovozce – Vaškůje – se totiž na trestné činnosti zřejmě podíleli i zkorumpovaní celníci. Bez jejich rady a účasti by se podvod jen stěží podařilo vymyslet a uskutečnit. Jejich…

v43.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte