0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura18. 10. 20035 minut

Jak se tančí v Japonsku

Není to ani měsíc, co slavný japonský tanečník Min Tanaka přebrodil rituálně Vltavu a symbolicky ji tak spoutal, aby nás ochránil před povodněmi, a do Prahy se valí další generace japonských tanečníků. Na festivalu Čtyři + čtyři dny v pohybu, který začíná tento pátek v bývalé cihelně v Šáreckém údolí, tvoří vystoupení Japonců téměř čtvrtinu programu. Na první pohled zaujme také životopis hostů: Hiroaki Umeda (26) je profesionální fotograf, Akemi Takeya (39) pracovala v reklamní firmě a hrála baseball. Pouze Tanno Ken‘ichi (38) studoval japonský moderní tanec butó a dříve tančil v souboru Mina Tanaky. V dnešní době ale patří k běžné průpravě moderního tanečníka léta studia, a nutně se tedy nabízí otázka, zda si z nás Japonci nedělají tak trochu legraci.

mobrazek_1509.jpeg • Autor: Respekt
mobrazek_1509.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Nepřipadá vám ten punker trochu sterilní? (Tanno Ken‘ichi v akci.) foto archiv čtyři dny • Autor: Respekt
Fotografie: Nepřipadá vám ten punker trochu sterilní? (Tanno Ken‘ichi v akci.) foto archiv čtyři dny • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Není to ani měsíc, co slavný japonský tanečník Min Tanaka přebrodil rituálně Vltavu a symbolicky ji tak spoutal, aby nás ochránil před povodněmi, a do Prahy se valí další generace japonských tanečníků. Na festivalu Čtyři + čtyři dny v pohybu, který začíná tento pátek v bývalé cihelně v Šáreckém údolí, tvoří vystoupení Japonců téměř čtvrtinu programu. Na první pohled zaujme také životopis hostů: Hiroaki Umeda (26) je profesionální fotograf, Akemi Takeya (39) pracovala v reklamní firmě a hrála baseball. Pouze Tanno Ken‘ichi (38) studoval japonský moderní tanec butó a dříve tančil v souboru Mina Tanaky. V dnešní době ale patří k běžné průpravě moderního tanečníka léta studia, a nutně se tedy nabízí otázka, zda si z nás Japonci nedělají tak trochu legraci.

Punk is Dead

Pokud si ovšem uvědomíme, že samotný Min Tanaka je vlastně tradiční zemědělec a živí se kromě tance pěstováním zeleniny a rýže, je nezvyklá průprava jeho mladších kolegů pochopitelnější. Mimotaneční zaměření umělců samozřejmě obohacuje jejich tvorbu a stává se součástí uměleckého rukopisu. Soudě podle videozáznamů představení nejzajímavější se zdá souhra myšlení tanečníka a fotografa, kterou vládne nejmladší člen výpravy Hiroaki Umeda. I když o něm pro jeho mládí víme zatím nejméně, jeho sólové představení While going to a condition, které celý pražský festival zahajuje, prozrazuje mimořádný talent. Divák ocení…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc