mobrazek_1455.jpeg
mobrazek_1455.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1455.jpeg
Fotografie: Suí Vesan hraje i na suchou trávu. foto archiv suí vesan • Autor: Respekt

Britský tisk ji přirovnává k Tracy Chapman nebo Björk, její nahrávky hraje BBC a letos dostala pozvánku, aby v londýnském Barbican Centre reprezentovala Slovensko na přehlídce hudby z bývalého sovětského bloku. O kom je řeč? Pokud vás napadla Jana Kirschner či jiná slovenská hvězda, budete překvapeni. Zpěvačka Suí Vesan je sice v zemi pod Tatrami mnohem méně známá a na stránkách magazínů či v anketě Zlatý slavík na ni nenarazíte, za hranicemi má ale mimořádný úspěch.

Jedenáct let ticha

„Od šesti let jsem hrála na housle, dědeček mě na ně učil lidové písničky,“ vzpomíná dnes sedmatřicetiletá Suí Vesan, vlastním jménem Jana Ondrejková na své hudební začátky. V patnácti vyměnila housle za kytaru a tehdy také se svým otcem na tři měsíce navštívila Sýrii, kde poznala zcela novou hudbu – zpěv muezzinů svolávajících k modlitbě nebo arabské perkuse. „Naučilo mě to být zvědavá, nespokojit se s tím, co už znám,“ říká. Záhy začala zpívat ve sboru nebo s rockovými kapelami a také bavila přátele svými imitátorskými schopnostmi – dokázala věrně napodobit tak odlišné hlasy jako Suzi Quatro nebo zpěváka z AC/DC. Její univerzálnost ale měla i svůj rub. „Nebyla jsem si úplně jistá tím, co zpívám, a nevěřila jsem si,“ vzpomíná Suí. Veřejné vystupování v polovině 80. let navíc nutně omezovaly bolševické mantinely, a tak když pořadatel během jednoho…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte