„Dovedeme si tu bez námahy představit stádo zubrů, jak křižuje návrší, divočáka a rysí rodinku nebo vysokou, chodící pít do těch několika dešťových jezírek,“ začíná poetickým pohledem na zelené návrší u Prahy seriál Dnes v jednom domě. „Teprve nedávno, z hlediska historie před okamžikem…,“ končí komentář napínavě v půli věty a pak už divák sleduje, jak buldozer bortí stromy a zasypává studánky. Píše se rok 2003 a na televizní obrazovce sledujeme další řadové dílo komunistické propagandy ze sedmdesátých let, které mělo za úkol přesvědčit obyvatele, jak je báječné stavět panelová sídliště. Dá se namítnout, že to není v porevolučních časech poprvé, tak nad čím se pozastavovat? Pohled do televizního programu minulého týdne ale napoví, že důvod tu přeci jen je: na obrazovce se totiž v hlavním vysílacím čase od 20.00 objevila hned tři taková dílka. Prima kromě oslavy paneláků vysílá ještě apoteózu socialistické armády Chlapci a chlapi, Česká televize reprízuje Nemocnici na kraji města.

Většina předlistopadových seriálů měla nějaký ideologický úkol, Dnes v jednom domě by mohl dokonce posloužit jako učebnice propagandy pro začátečníky. Tři muži sedí zamyšleně u nákresů nového sídliště. „Vsadím se, že tohle bude nejhezčí sídliště v Praze a že sem budou jezdit všecky zahraniční delegace,“ říká pyšně plánovač a na starostlivou otázku sekretářky, zda není unavený, zamyšleně odpovídá: „No to taky. Ale to si holka nemůžeme dovolit…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte