mobrazek_1446.jpeg
mobrazek_1446.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1446.jpeg
Fotografie: Jak se ubránit strachu, že vkročím do nějakého prázdna. foto Tomki Němec • Autor: Respekt

K budoucnosti světa obvykle přistupujeme z jednoho dvou hlavních hledisek: jak se bude dál politicky vyvíjet a jaký bude ekonomický růst. Ve skutečnosti je jedním z hlavních zdrojů budoucnosti kultura – v co budeme věřit, kolik věcí budeme chtít vlastnit, kam budeme jezdit na dovolenou – na vlastní chalupu v jižních Čechách nebo do cizího hotelu na Kanárských ostrovech? Kulturní vzorce chování neovlivní budoucí ekonomické prostředí o nic méně než zadluženost státu nebo vývoj inflace.

Deglobalizace

Edward Goldsmith, který založil v roce 1969 dnes již pověstný časopis Ecologist, byl jeden z prvních, kdo tehdy otevřel nové téma – životní prostředí. Trvalo to dvacet let, než se z tématu okrajového stalo jedno z hlavních. O čem Goldsmith uvažuje dnes? O něčem, co je zatím velmi nepravděpodobné: o deglobalizaci, o možnosti či dokonce nutnosti vrátit se k lokálním ekonomikám.

Myšlenka deglobalizace se částečně překrývá s několika dalšími pojmy, které se v poslední době vynořily. Je to například „nový středověk“ nebo „neotribalismus“. V podstatě se vždy jedná o zúžení světa do komunity podobných lidí, nebo alespoň do určitého regionu, ve kterém se většina potravin a výrobků produkuje a konzumuje na místě. Spotřebovává se méně energie na dopravu, lokálně provázaná společnost může být stabilnější, lidé v ní mají větší jistotu, byť asi méně…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte