Prezident Českých aerolinií Jaroslav Tvrdík rezignoval. Samozřejmě nikoli na svou funkci v ČSA: dne 30. září odeslal dopis, jímž se vzdal souběžného místa v představenstvu Aera Vodochody. Článek v minulém Respektu upozornil, že Tvrdíkovi kvůli jeho dvěma funkcím hrozí střet zájmů. Akcionářem Aera je totiž americký Boeing, jeden z uchazečů o zakázku na nová letadla pro ČSA. Potud dobře. Tvrdík tedy seděl v Aeru tři týdny – jaký smysl mělo tak krátké angažmá? To šéf komunikace ČSA Jiří Fleyberk neumí vysvětlit a sám Tvrdík hodlá s novináři mluvit až v listopadu. Lidé z ministerstva průmyslu, kteří ho do Aera dosadili, nejsou o nic sdílnější. Jediné oficiální vysvětlení zní, že Tvrdíkovo angažmá souviselo ještě s jeho funkcí ministra obrany: byl členem skupiny, která měla připravit podklady pro vládní rozhodnutí, jak naložit se státním podílem v Aeru. A nemohl takovou službu poskytnout i bez toho, aby bral tantiémy ve správní radě? Oceňme Jaroslava Tvrdíka, že splnil slovo a odešel z Aera. Ale zapamatujme si, že tam byl a nevysvětlil proč.

•••

Vláda ve středu navrhla zákonem zakázat cizincům, aby si ještě pět let po vstupu Česka do Evropské unie kupovali nemovitosti. Zemědělská půda a lesy budou chráněny až do roku 2011. Kabinet tím využívá výjimku, kterou se čeští vyjednavači před vstupem pyšnili nejvíc. Zákaz se nebude vztahovat na cizince, kteří mají v zemi trvalý či přechodný pobyt, a na tuzemské pobočky zahraničních firem.

S…

v41.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte