Je to už hezká řada let, kdy se zjistilo, jak se přenáší vir HIV, který způsobuje nemoc AIDS – krví a spermatem, nikoli ale dotykem kůže nebo potem. Přesto dostalo několik desítek rodičů v chorvatském městě Kutina velký strach, když se dozvědělo, že by s jejich dítětem měla v tomto školním roce docházet do 2.B na zdejší základní škole „Stjepan Kefelja“ osmiletá Ela, nakažená od narození virem HIV. Místní úřady, ředitel školy, odborníci i samotný ministr školství Vladimir Strugar se sice už několik týdnů snaží obavy rozptýlit, ale do 2.B chodí kromě Ely jen pět dalších děti, ostatní byly svými rodiči přepsány do jiných škol. V Chorvatsku je registrováno jen asi tři sta osob trpících AIDS, takže pro velkou část společnosti to je neznámý fenomén, přestože jinde po světě – ne však v Evropě – choroba patří k běžným nákazám.

S taškou na zádech

Ela a její mladší šestiletá sestra Nina, která zatím do školy nechodí, se narodily rodičům závislým na drogách, z nichž oba už zemřeli. Děvčátek se ujala pěstounská rodina Oblakových, která se letos do Kutiny přestěhovala – manželé odsud pocházejí a mají tu známé. Chorvatské noviny i světová tisková agentura AP citovaly v minulých dnech pěstounského otce Branka Oblaka, že se malá Ela na svůj první den v nové škole těšila. „Chodila kolem s taškou na zádech,“ říkal Oblak. V minulém bydlišti, ve městě Kaštel Novi, byla Ela minulé září jako prvňáček ve své třídě…

v40.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte