mobrazek_1276.jpeg
mobrazek_1276.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1276.jpeg
Fotografie: A. B. Svojsík. Foto: ČTK • Autor: Respekt

Zakladatel tuzemského skautingu Antonín Benjamin Svojsík, od jehož smrti ve středu uplyne pětašedesát let, patří k lidem, kteří významně zasáhli do českých novodobých dějin. Jeho junáci totiž nejen hledali cestu k dobrodružství v přírodě, ale také pomáhali československému státu: stovky skautů se například účastnily druhé světové války jako dobrovolníci v zahraničních armádách a v domácím odboji.

Antonín B. Svojsík se narodil v září roku 1876 v Praze na Smíchově. Zde také vystudoval gymnázium, sám později na podobné škole učil tělocvik. Vždy se zajímal o to, jak vést mladé lidi lákavou formou k zdravému životu. Klíčovým se pro něj stal rok 1911, kdy se za ním v Praze zastavil jeho známý z Anglie a nadšeně mu vyprávěl o tamním skautském hnutí: sir Robert Baden-Powell začal vést mladé lidi k životu v přírodě s minimálním vybavením (a to pod dojmem, který na něj během války s jihoafrickými Búry udělala schopnost domorodců vzdorovat britské armádě). Svojsíka myšlenka zaujala a ještě téhož roku se do Anglie vypravil. Z několika výprav se skautskými oddíly se vrátil nadšen: mladí lidé prožívají dobrodružství, zároveň se učí cti a slušnosti. Ve Švédsku a v Dánsku si pak ověřil, že skauting je přenosný i do jiných zemí.

Svojsíkovi se nepozdával pouze polovojenský dril Baden-Powella, odmítal budovat malou armádu, proto pro tuzemské prostředí spojil anglický skauting s americkým, který více dbal na…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte