Na mezinárodním letním kurzu lusitanistiky v portugalské Coimbře oživil jeden z lektorů hodinu zábavným tématem. Zeptal se studentů ze všech koutů světa, o kom se u nich doma vypráví nejvíc vtipů. „O Japoncích!“ volali účastníci z dříve portugalského, nyní již čínského Macaa, kteří ve snaživosti obzvlášť vynikali. „O Japoncích!“ připojil se jihokorejský frekventant ze Soulu. „A co v Japonsku?“ zeptal se lektor drobné Japonky, která způsobně klopila zrak. Odvětila, že taky o Japoncích – na jihu Kjúšú je prý městečko, z kterého si dělá legraci celé Japonsko.

Ukázalo se, že takto dovnitř zaměřený humor převládá ve většině zemí. Podle kurzistů z Německa vtipkuje jejich vlast nejvíc na účet bavorských venkovanů, šarmantní Pařížan zmínil ve stejné souvislosti jakousi francouzskou vesnici, Angličan z Leedsu prohodil cosi o skotské vysočině, ale kolega z Edinburghu jej okřikl, že beznadějně komičtí připadají celé Velké Británii výhradně Irové. Student z Madridu se shodl s portugalským lektorem, že terčem iberských vtipů se nejčastěji stávají melancholičtí obyvatelé chudé Galicie. To připadalo hluboce nekorektní americkému kurzistovi z New Jersey, který prohlásil, že se vtipy mají vyprávět o zazobancích, a proto si celá Amerika střílí z Texasu. „Tohle je fakt dobrej fór,“ ušklíbl se lenivě americký kurzista z Texasu. „Ale jinak se u nás na jihu vyprávějí vtipy hlavně o blondýnkách.“

O debatě jsem slyšel…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte