mobrazek_1244.jpeg
mobrazek_1244.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1244.jpeg
Fotografie: Wallraff (vlevo) podepisuje jednu ze svých knih, tentokrát německému Romovi. Fotografie je z loňského roku. Repro Respekt • Autor: Respekt

Günter Wallraff, snad nejznámější západoněmecký investigativní novinář, čelí obvinění, že před třemi desetiletími spolupracoval se Stasi, tedy s tajnou policií komunistické NDR. Je to pro něj potupné – místo aby ve svých 61 letech v poklidu kráčel na novinářský Parnas kvůli svým dodnes věhlasným reportážím ze 70. a 80. let o zneužívání tureckých přistěhovalců nebo o špinavých praktikách, k nimž se uchylovala redakce největšího bulvárního deníku Bild, musí se bránit nařčením, že svá strhující odhalení vlastně dělal na zakázku bolševiků, protože se jim hodila do krámu. Wallraff se brání tím, že vědomou spolupráci popírá. Jenže jeho obhajoba nepůsobí příliš přesvědčivým dojmem.

Podobných případů, kdy se na nějakou známou osobnost ze Západu provalilo, že pracovala pro bolševickou špionáž, se samozřejmě za posledních třináct let objevilo mnoho, a to nejen v Německu. Jenže na rozdíl od všech ostatních měl Wallraff, řečeno s menší nadsázkou, punc „svědomí národa“. Získal slávu jako člověk, který se nebojácně snaží demaskovat všechnu špatnost ve společnosti. Jeho knihy, zejména ta o Turcích s názvem Zcela na dně, se prodávaly v milionových nákladech a Němcům nastavovaly nelichotivé zrcadlo. Nynější skandál je zkrátka krajně nepříjemný nejen pro Wallraffa, ale jistě i pro mnoho liberálních obyvatel Německa, kteří v něm tak trochu viděli svého mluvčího.

Wagner

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte